ІСТОРІЯ І СЬОГОДЕННЯ КАФЕДРИ КОМП’ЮТЕРНИХ НАУК І ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Славна історія кафедри комп’ютерних наук і інформаційних технологій починалась в шістдесяті – сімдесяті роки минулого сторіччя. В той час в Харкові - одному з важливих світових центрів науки і освіти - було започатковано діяльність багатьох наукових шкіл, які визначали стратегію розвитку обчислювальної техніки, автоматики, технічної кібернетики, теорії оптимізації.

Саме тоді на базі кафедри «Обчислювальної техніки» Харківського інституту радіоелектроніки під керівництвом академіка Національної академії наук України, доктора фізико-математичних наук, професора Володимира Логвиновича Рвачова було створено науковий осередок, що незабаром оформився у тріумвірат - три кафедри, одну з яких очолив соратник академіка Рвачова Олександр Андрійович Волков, науковий керівник Анатолія Гавриловича Євдокимова.

Анатолій Гаврилович Євдокимов був одним із перших учнів професора Волкова. У вересні 1966 (в 30 років!) він  став завідувачем кафедри, в 1972 році захистив докторську дисертацію.

З 1978 року починається найбільш плідний період наукової та  організаційної діяльності професора Євдокимова. Саме тоді він очолив кафедру прикладної математики і обчислювальної техніки в Харківському інституті інженерів комунального будівництва – таку назву мав в ті роки наш Університет.

Енергія, харизма, високий професіоналізм, надзвичайна наукова інтуїція, людяність,  інтелігентність – ці риси справжнього вченого притягали до нього людей. Професор Євдокимов згуртував навколо себе життєздатний науковий колектив. В ті роки було сформовано новий науковий напрям Математичне моделювання, оптимізація та автоматизоване управління великими системами енергетики.

Наукові результати Лауреата  Державної премії України, заслуженого діяча науки і техніки України професора Євдокимова та його школи були визначним явищем в українській науці.

Серед перших співробітників кафедри та соратників професора Євдокимова відомі сьогодні особи:

Сенченко Микола Іванович – директор Книжкової палати України, доктор технічних наук,  професор,

Тевяшев Андрій Дмитрович, завідувач кафедри прикладної математики  ХНУРЕ, доктор технічних наук,  професор.

У ті роки кафедра прикладної математики  була фундаментальною і викладала дисципліни з інформатики та обчислювальної техніки. Саме викладачі кафедри визначали тренди освітньої діяльності з цієї галузі. У 1992 році під керівництвом Бочарова Бориса Петровича було успішно захищено  перший в університеті дипломний проект з архітектури, повністю виконаний  на комп'ютері за допомогою програмної системи AutoCAD.

В ті роки на кафедру після закінчення аспірантури та захисту дисертаційних робіт прийшли Білогурова Ганна Вікторовна, Булаєнко Марина Володимирівна, Погребняк Борис Іванович, Костенко Олександр Борисович, Хренов Олександр Михайлович, Федоров Микола Вікторович, Карпенко Микола Юрійович.

Один з учнів та соратників професора Євдокимова –  доктор технічних наук, професор Микола Іванович Самойленко – завідував кафедрою 11 років. Він продовжував традиції наукової школи професора Євдокимова, започаткував та розвивав власний науковий напрям – підвищення надійності складних технічних систем.

Саме за часів завідування Миколи Івановича Самойленка на кафедрі було проведено велику роботу із започаткування нової освітньої послуги та ліцензування бакалавратів спеціальностей Комп’ютерні науки та Інформаційні системи та технології.

Сьогодення кафедри комп’ютерних наук та інформаційних технологій нерозривно пов’язане з всебічним розвитком цих освітніх напрямів.

Активну участь у започаткуванні та становленні нових спеціальностей приймає кандидат фізико-математичних наук, доцент Олександр Борисович Костенко, який  кілька років виконував обов’язки завідувача кафедри. Разом з Наталію Олегівню Манаковою, Миколою Юрійовичем Карпенко та Мариною Володимирівною Булаєнко вибудовувано складний механізм методичного та наукового забезпечення дисциплін, певна частина яких об’єктивно є новою для освітянського простору України.

Сьогодні кафедра під керівництвом доктора фізико-математичних наук, професора Новожилової Марини Володимирівни є випусковою за двома  суміжними комп’ютерними спеціальностями: 122 – Комп’ютерні науки, освітня програма Комп’ютерні науки та 126 – Інформаційні системи та технології, освітня програма Інформаційні системи та технології, що дозволяє формувати на кафедрі унікальне освітнє середовище.

Викладачі кафедри одними з перших (починаючи з 2006 року), оволоділи платформою дистанційного навчання Moodle, власне, започаткували цей напрям діяльності в Університеті.

З 2020-2021 навчального року в рамках спеціальності 122 Комп’ютерні науки кафедра започаткувала навчання іноземних студентів англійською мовою.

Колектив кафедри підготував методичне забезпечення цього процесу у повному обсязі. Викладачі кафедри: Костенко Олександр Борисович, Бочаров  Борис Петрович, Воєводіна Марія Юріївна, Бредіхін Володимир Михайлович, Сенчук Тетяна Сергіївна, разом із завідувачем кафедри Новожиловою Мариною Володимирівною – пройшли навчання та отримали сертифікат, що підтверджує знання англійської мови на рівні В2. А старший викладач Левіков Юрій Володимирович отримав сертифікат С1 із знання англійської мови.

Доктор технічних наук, професор Литвинов Анатолій Леонідович активно працює над розробкою і оформленням авторських свідоцтв та патентів на корисну модель.

За останні роки кафедрою накопичена значна методична база, яка регулярно поповнюється і оновлюється.

Шалений темп життя та роботи, постійне підвищення вимог щодо кваліфікації викладачів, об’єктивна необхідність самовдосконалення – все це диктує необхідність бути на крок попереду.

За останній рік на кафедрі започатковані нові напрями науково-методичної роботи. Це в першу чергу стосується забезпечення освітнього процесу в умовах пандемії COVID-19 та необхідності розвитку інструментальних засобів дистанційного навчання.

Пріоритетною задачею для кафедри є розвиток форм співробітництва з реальним сектором економіки, з провідними ІТ компаніями міста Харкова та України.

Серед наших партнерів, які відкриті до співробітництва та готові взяти наших студентів на стажування і на роботу такі відомі ІТ компанії та жіттєзабезпечуючі підприємства міста, як .

За ці роки певною мірою змінився світ навколо нас, з’явились нові цікаві наукові напрями, тому викладачі кафедри, збережуючи традиції, розглядають нові сфери діяльності і досягають високих результатів.

На сьогодні основними науковими напрямами кафедри є такі:

  • Використання інформаційних технологій в соціокультурній сфері на прикладі автоматизації навчального процесу закладів вищої освіти;
  • Створення та розвиток методології моделювання та розв’язання оптимізаційних задач розміщення геометричних об’єктів довільної просторової форми і фізичної природи з метричними характеристиками, що змінюються;
  • Розробка моделей та методів оптимізації управління охороною здоров'я на регіональному рівні на базі інформаційних технологій
  • Побудова динамічної геоінформаційної системи моніторингу регіональних ресурсів на основі зонінгу;
  • Розробка моделей і методів для управління територіальною системою цивільного захисту населення;
  • Математичне моделювання та розв’язання задач планування ресурсів в умовах часової невизначеності;
  • Багатокритеріальні нелінійні оптимізаційні задачі розкрою, розміщення та пакування з урахуванням можливості зміни метричних характеристик та просторової форми об’єктів розміщення;
  • Оптимізаційні моделі та методи управління ресурсами проектів девелопменту та редевелопменту;
  • Наукова робота зі студентами у рамках проекту «3D MODELS IN GOOGLE EARTH»

Але, безумовно, центр нашої уваги в навчальний та поза навчальний час – це наші студенти. Молоді талановиті, з активною життєвою позицією. Це наше майбутнє, майбутнє кафедри, майбутнє України!

 

 

 
 
 
 
     
 

Галузь знань з комп’ютерних наук та інформаційних технологій надає безмежні можливості для успішної кар'єри та заможного життя.

Найкрутіші компанії змагаються за IT-фахівців, чия праця та "мізки" неодмінно обмінюються на гідну винагороду. Ну а про гарні умови роботи та комфортне оточення тобі й так усе відомо!

Приходь за знаннями до нас, і твоя мрія здійсниться!
 

Кафедра Комп'ютерних наук та інформаційних технологій здійснює підготовку бакалаврів і магістрів за спеціальностями:

F3 - Комп'ютерні науки (освітня програма "Комп'ютерні науки")
F6 - Інформаційні системи і технології (освітня програма "Інформаційні системи і технології"

Наші студенти легко долають високий рівень входження у професію і з успіхом займають провідні посади в різних сферах IT-галузі.